پارامتر های دستگاه دیاگ
پارامتر های دستگاه دیاگ

در این مقاله می خواهیم به پارامتر های دستگاه دیاگ بپردازیم. در مقاله کار با دستگاه دیاگ یکی از سوالاتی که افراد فنی تر می پرسیدند در مورد آموزش کار با آن بود. ترجیح دادیم این سوال تخصصی را به صورت مستقل پاسخ دهیم.

کنترل پارامترهای دستگاه عیب یاب یا دستگاه دیاگ می توانند مشکلاتی در موتور خودرو، سیستم انتقال نیرو، سیستم اگزوز، ترمزها و سایر اجزای اصلی و همچنین مشکلات عملکرد در مورد انژکتور سوخت، جریان هوا و خنک کننده ، کویل های احتراق و گاز را نشان دهند. دیاگ خودرو دارای پارامتر هایی است به شرح زیر:

از بین همه پیشرفت های فناوری در بخش خودرو طی چند دهه، تبدیل اجزاء آنالوگ خودرو به سیستم های کامپیوتری یکی از پر اهیمت ترین تغییرات بوده است. با بهره بردن از نرم افزارهای خاص خودرو، وسایل ردیابی خطا و نظارت بر پارامترهای دستگاه دیاگ در کنار میکروچیپ ها و سنسورها ، به سرعت و با دقت به مناطق مشکل دار در موتور خودرو یا جای دیگر اشاره می کنند.

 

انواع پارامترهای دستگاه دیاگ

ولتاژ باطری

باطری خودرو از مهمترین اجزا سیستم های امروزی و از پارامترهای دستگاه دیاگ است. ولتاژ آن در حالت روشن معمولا بین ۱۲ تا ۱۴ ولت است. حال اگر نوسان ولتاژ از این محدوده زیادتر از حد نرمال باشد نشانه خرابی برخی قطعات از جمله دینام خودرو است.

دور موتور

وضعیت با ثبات یک خودرو به هنگام روشن بودن آن را می توان از دور موتور تشخیص داد. دور نرمال موتور موتور بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰دور در دقیقه با نوسان بسیار پایین است. چنانچه به هنگام دیاگ با نوسان ناگهانی همراه شد، نشانه عیب سیستمی در عملکرد موتور یا نقص سنسور دور موتور می باشد.

زمان پاشش

پاشش بنزین در عملکرد خودرو روشن یکی دیگر از پارامترهای دستگاه دیاگ است که ارتباط مستقیم با ECU خودرو دارد. طریقه پاشش بنزین در هر خودرو تقریبا از یک استاندارد تبعیت می کند. این فرایند زمانی دارد که با آن زمان پاشش گویند. زمان پاشش با دمای موتور رابطه مستقیم دارد.

زمان داول

به طور پیش فرض مدت زمانی که طول می کشد تا جریان الکتریسیته از سوی کویل خودرو برای ایجاد میدان مغناطیسی درون آن ارسال می شود به داول تابم یا زمان داول موسوم است. زمان داول یکی از مهم ترین پارامترهای دستگاه دیاگ بوده و به سرعت موتور بستگی دارد.

آوانس جرقه

مقدار سنسور آوانس جرقه با‌ ECU خودرو و در نتیجه با آوانس سوپاپ های موتور باید سینک باشید. گاهی به صورت پیش فرض میزان این سنسور تعریف شده است.

دمای آب

از میان سنسور های متعدد پارامترهای دستگاه دیاگ سنسوری که وظیفه کنترل دمای آب را بر عهده دارد در ارتباط با تابع کشیدن ساسات به طور مستقیم عمل می کند. چنانچه به هر علتی این سنسور از مدار عملیاتی خارج شود و هوای محیط نیز سرد باشد، استارت به درستی عمل نمی کند.

زاویه پدال گاز

از بین پارامترهای دستگاه دیاگ مورد زاویه پدال گاز در صورت تنظیم نبودن بر عملکرد ECU تاثیر مخرب و مستقیم دارد. در خودرو های برقی زاویه پدال گاز معمولا تا ۱۲ درجه قابل تنطیم است.

دوست دارید داشبورد خودرو تان را مثل روز اول کنید؟

بخش زبادی از زندگی ما در خودرو گذاشته می شود. با داشتن یک داشبورد تمیز و حرفه ای انگیزه بیشتری برای رانندگی برای خود و سرنشینان ایجاد کنید.
  • براق کننده عالی
  • تمیزکننده قوی
  • دارای خاصیت نگه داری
کلیک کنید

همچنین بخوانید: آموزش برق خودرو

موتور مرحله ای

سنسور وابسته به موتور مرحله ای مستقیما به دریچه گاز وصل می شود. در خودرو های مبتنی بر سیستم انژکتور با زاویه چرخش ۳۶۰ درجه عمل می کند. استپر یا موتور مرحله ای تنها تا قبل از فشار پدال گاز عمل نموده و پس از آن از مدار خارج می گردد. از تبعات خرابی سنسور موتور مرحله ای افزایش مصرف بالای سوخت را می توان نام برد.

سنسور اکسیژن

این سنسور دارای ولتاژی است که از قبل در کارخانه تعریف شده است. این ولتاژ به طور مداوم افزایش یافته و به سوی صفر می رود و بالعکس. اگر این سنسور دچار نقصان گردد، میزان آلودگی خودرو افزایش می یابد. وظیفه اصلی این سنسور کنترل و محاسبه میزان اکسیژن از گاز تولید شده در خودرو است. اگر ولتاژ کم باشد میزان اکسیژن بالا می رود و بر عکس.

همچنین بخوانید: علائم خرابی سنسور اکسیژن

گشتاور

کنترل گشتاور از بین پارامترهای دستگاه دیاگ را می توان برای مشاهده هر کد خطای ذخیره شده در ECU وسایل نقلیه خود استفاده کرد ، پس از رفع مکانیکی در رفع نقص ، می تواند کدهای خطا را نیز پاک کرد و به شما امکان می دهد سیگنال هشدار “بررسی موتور” را بر روی داشبورد خود پاک کنید. گشتاور می تواند از تعداد زیادی آداپتور OBD استفاده کند.

جمع بندی:

خیلی خلاصه بخواهیم بگوییم پارامترهای دستگاه دیاگ بسیار زیاد است. سعی کردیم تعداد زیادی از این پارامتر ها را معرفی کنیم.دانستن پارامتر های این دستگاه می تواند از بروز خیلی از مشکلات جلوگیری کند.

دانلود لیست پارامتر های دستگاه دیاگ در قالب فرمت pdf